Spania opplever en stor nedgang i antall utleieboliger- og leiligheter. Markedet virker nesten #støvsugd» om vi sammenligner med tidligere, viser en oversikt fra boligportalen Idealista.
I Granada er situasjonen mest prekær. Kun 790 eiendommer er det mulig å leie i Granada, og det er en 48 prosent færre enheter enn for ett år siden.
Slik er forandringen, altså nedgangen, for det øvrige Spania:
Malaga 41 prosent
Alicante 36 prosent
Valencia 35 prosent
Madrid 32 prosent
Las Palmas 31 prosent
Barcelona 28 prosent
Det finnes noen steder som er «kjerringa mot strømmen». I Cuenca, Ceuta, Jaen, Cordoba og Girona har antall utleieeiendommer økt fra mellom 44 prosent til 12 prosent til 127 prosent.
I enkelte provinshovedsteder er utleiemulighetene også økt, men totalinntrykket er altså at markedet ha endret seg mye siden fjerde kvartal 2021 til fjerde kvartal 2022. Årsaken sier Idealista intet om.









