Det spanske innenriksdepartement har innkalt il et to dagers seminar som best kan kalles krisemøter. Bakgrunnen er all den fryktelige kvinnevolden som Spania opplever. Det er behov for analyser og debatt
49 kvinner ble myrdet av sin partner i Spania i fjor. Spesielt mot slutten av året økte kvinnevolden. Starten på 2023 har også vært deprimerende. 8. januar ble for eksempel fire kvinner drept av menn i nære relasjoner.
I tre av tilfellene hadde kvinnene anmeldt at de var mishandlet, men politiet rakk aldri å gjøre noe med sakene. Det siste viser seg skjer ofte.
På møtet som innenriksminister, Fernando-Grande Marlaska (foto) har invitert til, skal man se på hvordan kvinner rent generelt kan beskyttes bedre. Politiets ressurser og handlemåte skal det settes fokus på. I hvilken grad det er mulig ut fra lovverket å kunne gi kvinner varsling om menn som tidligere er straffedømt fir kvinnevold, skal drøftes.









