EUs 27 medlemsland satser sterkt på utbygging av solenergi. Tyskland leder an med Spania rett bak, skriver DITT SPANIA på Facebook.
I 2022 økte kapasiteten for produksjon av solenergi innen EU med nesten 50 prosent i forhold til i 2021. Til sammen ble det i fjor satt opp anlegg som kan produsere 41,4 Gigawatt (GW) solenergi, nok til å forsyne 12,4 millioner husstander. Det er en økning på 47 prosent fra året før.
Tyskland har siden år 2000 vært ledende på solenergi i Europa og hadde i fjor den sterkeste økningen i kapasiteten med nesten 8 GW. Spania fikk en kapasitetsøkning på 7,5 GW, eller 55 prosent.
Det er høye energipriser, usikre leveranser av energi i Europa og bedre støtteordninger for utbygging av solenergi som ligger bak den sterke veksten, skriver Euronews.
De nye tallene kommer fram i en fersk rapport fra interesseorganisasjonen SolarPower Europa. Organisasjonen har som mål at solenergi skal bli Europas ledende energikilde innen 2030.
Det var i fjor 10 land innenfor EU som økte kapasiteten med minst 1 GW solenergi. Etter Tyskland og Spania, fulgte Polen, Nederland, Frankrike, Italia, Portugal, Danmark, Hellas, og Sverige.









