Ex. kongen, Juan Carlos fyller i dag 85 år. Det er tredje året på rad at den tidligere spanske kongen feirer bursdag utenlands.
Det er snart tre år siden at ex. kongen flyktet til De forente arabiske emirater og bosatte seg i Abu Dhabi. Bakgrunnen for flukten var at Juan Carlos var under politietterforskning for mulig økonomiske uregelmessigheter knyttet til hans personlige økonomi.
Senere har myndighetene besluttet å henlegge de tre sakene.
Et annet forhold, bokstavelig talt, som også belaster ex. kongens rykte og rennomme, er situasjonen rundt hans påståtte elskerinne, danske Corinna Larsen. Ex. kongen skal ha gitt Larsen 65 millioner i bytte mot seksuelle tjenester.
Dagens jubilant har holdt en lav profil siden han flyttet. Han har besøkt Spania et par ganger i privat sammenheng, men Juan Carlos har ingen planer om å vende hjem på permanent basis.









