Nedbøren som tidligere var meldt skulle komme i julehelgen, har tatt en annen vei og det fører til at det nærmest blir sommervarme både på Costa Blanca og Costa del Sol de nærmeste dagene.
21-22 grader forventes det å bli midt på dagen på Costa del Sol. En høytrykksrygg medfører sol og stabilt vær. OM natta synker temperaturen til 12-13 grader.
På Costa Banca kan det bli enda varmere enn på Costa del Sol, for meteorologisk institutt, AEMET, opplyser at det kommer subtropisk luft innover Alicante-provinsen. Det gir temperaturer opp til 24 grader både langs kysten og i innlandet.
Temperaturen om natta faller til 12 grader.
Det er ventet noe kjøligere og litt nedbør i romjula over store deler av det spanske fastlandet.
På Kanariøyene blir det regn og på fjellet Teide kommer det snø. Det er en værfront vestfra som ødelegger det gode juleværet på alle Kanariøyene. 1. og 2. juledag blir den mest regnfulle dagen i julehelgen.
Romjula vil også bli preget av mye nedbør på Kanariøyene.