I år blir det rekordhøy prisvekst og inflasjon på høyt nivå i Spania, men landets økonomi ser ut til å være såpass robust at situasjonen vil bedre seg noe i 2023 og 2024.
Den spanske sentralbanken har lagt fram sine makroøkonomiske prognoser. Prisene vil stige mer enn de 2 prosentene som den europeiske sentralbanken (ECB) har antydet. Imidlertid vil ikke prisene stige så mye i de to kommende årene som det vi har sett i 2022. Det antydes en prisvekst i Spania på 4,7 prosent neste år.
Bruttonasjonalprodukt (BNP) vil øke noe, men ikke mer enn med 1,3 prosent i 2023 og 2,7 prosent i 2024. Hvis dette slår til, så slipper Spania å komme i resesjon – altså fall i BNP i to kvartaler på rad.
Inflasjonen vil ligge på til 4,6 prosent neste år.
Forutsetningene for sentralbankens prognoser, er at regjeringen i all hovedsak viderefører de støtteordningene som allerede er innført.









