Spanske helsemyndigheter slår på ny alarm, for nye studier viser at en av to spanjoler er overvektige. Fedmen utgjør nå 9,7 prosent av de totale helseutgiftene til Spania.
De som er svært overvektige får i gjennomsnitt 2,6 år kortere levetid enn normalt. Overvekt reduserer også mulighetene til å jobbe like mye som andre. Det anslås at 479 000 arbeidsdager går tapt på grunn av at folk er overvektige og blir syke av det.
37,6 prosent av Spanias innbyggere er per definisjon overvektig. 16 prosent sliter med sykelig fedme.
Disse tallene viser at Spania må bruke 25 136 millioner euro per år på fedmeproblematikken. Det utgjør 2,1 prosent av Bruttonasjonalprodukt (BNP) og en snittkostnad per person på 530 euro.
De spanske tallene er ganske sammenfallende med situasjonen i andre europeiske land, men spanske barn mellom seks og ni år er Europas mest overvektige, og det gir grunn til stor bekymring, selv om trenden er snudd noe. Fra 2011 er det en tilbakegang med fire prosent. Såkalt barnefedme er dobbelt så høy blant barn fra lavinntektsfamilier sammenlignet med de med høyere inntekter.
I 2021 økte Spania momsen på sukkerholdige drikkevarer fra 10 til 21 prosent. Det har ført til en nedgang i brussalget på 13 prosent, som igjen vil kunne føre til forbedret helse blant de helt unge. Andre tiltak på matfronten er også satt inn, slik at folk skal bli friskere og få en lettere kamp mot for mange kiloer.









