DGT, det spanske trafikkdirektoratet, har gjort endringer i sitt regelverk når det gjelder bøter. Det betyr at du slipper å betale bot om du ikke har med deg ditt førerkort.
Det er altså snakk om ditt fysiske førerkort. 10 euro i bot har vært normal sats om du ikke har kunnet fremvise førerkortet, men dette er det altså slutt på.
Det er teknologiens fremskritt som er bakgrunnen for at endringen har kommet. Det vil si at du må kunne fremvise førerkortet ditt digitalt.
Både på Google Pay og App Store har DGT gjort det mulig for oss bilister å komme inn på programmet «MiDGT». Du kan også henvende deg til DGT og de sender deg en SMS-kode for å få tilgang på Appen.
Det har også kommet endringer i trafikkloven. Skal du for eksempel kjøre forbi en syklist, må hastigheten ikke overstige 20 kilometer i timen. I tillegg må du legge deg helt ut i motgående kjørefelt og et skal være minst 1,5 meter klaring til syklisten.









