Mandag 14. november var den første streikdagen til en rekke transportarbeidere. Politiet varsler om at det har vært stille og rolige både på motorveiene og i smågatene.
Seks lastebiler har stått i brann og det er registrert noen dekkpunkteringer i Toledo, men hovedinntrykket er at transporten av varer og produkter har gått som normalt.
Myndighetene har beordret ut 50 000 betjenter fra Guardia Civil for på holde orden på de streikene. Bakgrunnen er at det kom til mange voldelige episoder under transportstreiken i mars. Det kan virke som om oppslutningen om streiken er mye dårligere nå enn sist.
Det er Plataforma en Defensa del Sector del Transport som organiserer streiken. Det er lastebilsjåfører som driver egne selskaper, ofte enkeltmannsforetak. Disse krever lavere skatter og generelt bedre betingelser.
-Hvis ikke det skjer noe snart, så går vi alle konkurs, hevder foreningen, som ikke har fått noen sympati hos andre transportorganisasjoner.
(Foto: plataformanacional.es)









