94 personer omkom i den spanske trafikken i oktober. Det er 12 færre en i oktober 2019. Fallet er på 11 prosent.
Trafikken økte, og med det bakteppe, er det ekstra gledelig at antall trafikkdrepte har gått ned. Det ble gjennomført 1,8 prosent flere kjøreturer. Det vil si at det ble foretatt 36 millioner langdistanseturer, mens det i oktober 2019 ble kjørt 35,4 millioner turer.
Landeveiene, altså ikke motorveiene, står for de fleste dødsulykkene. Åtte av ti drepte kjørte på landeveier, som ofte er smale, svingete og uten midtdelere.
Tall fra trafikkdirektoratet, DGT; viser at 13 av de 94 drepte ikke benyttet sikkerhetsbeltet.
Galicia, Murcia og Valencia har en økning i antall drepte, mens Catalonia har nedgang.
24. oktober var den mørkeste dagen av alle i oktober, for da mistet hele åtte mennesker livet. 1. og 26. oktober var det ingen dødsfall. I Alle Helgens Dag-helgen fra fredag 28. oktober til tirsdag 1. november døde personer i trafikken.
Seks av de som ble drept var myke trafikanter: To fotgjengere, en syklist og tre motorsyklister.









