(Bilde fra vakre Zaragoza)
Fire av ti byer i Europa er sterkt rammet av hetebølger og ekstrem varme. Det er byene Madrid, Barcelona, Valencia og Zaragoza. Høye temperaturer er som oftest også lik høy forurensing.
En ny rapport fra Climate Central, viser at det har skjedd temperaturendringer det siste året som påvirker 7,6 milliarder mennesker. Det er 96 prosent av verdens befolkning. Det er samlet inn data fra tusen byer i verden mellom 1. oktober 2021 og 30. september 2020, så tallen er ferske og oppdaterte.
Madrid er blant byene som er mest utsatt i denne sammenhengen med en tredje plass på oversikten. Valletta på Malta og norske Longyearbyen er aller hardest rammet av temperaturøkningene.
Det er tatt utgangspunkt i en indeks kalt Climate Change Index (CSI), der man ser på varmeeksponering og forurensning. Madrid hadde 66 dager over et akseptabelt CSI-nivå, mens Valencia hadde 59 dager, og Zaragoza 58 og Barcelona 53 dager.
Rent generelt er Madrid den byen i Europa som er hardest belastet med høye temperaturer og høy forurensing.









