Spania er ikke akkurat langt fremme i skoa når det gjelder å sende krigsmateriell til Ukraina. Landet ligger langt etter mange andre EU-land.
Det spanske bidraget har så langt utgjort 56 millioner euro. Sammenlignet med Italia, Tyskland og Frankrike blir dette som småtterier å regne. Tyskerne har bidratt med krigshjelp til en verdi av 743 millioner euro, Frankrike 216 millioner euro og Italia 150 millioner euro.
EU-landene har i all hovedsak bidratt med såkalt lett forsvarsmateriell, altså hjelmer, sanitetsutstyr, uniformer, ambulanser, drivstoff, maskingeværer og noe annet.
Spanias bidrag har ikke større verdi enn 0,1 prosent av den totale hjelpen som Ukraina har mottatt fra verdenssamfunnet. Spania ligger på 20. plassen på oversikten, som viser at det er bevilget 55 500 758 euro totalt. USA har gitt klart mest – 15 207 millioner euro.
Norge har gitt 249 millioner euro så langt. Danmark 269 millioner euro, mens svenskene har gitt 115 millioner euro.









