Spanias tredje visepresident og minister for økologiske overganger, Teresa Ribera (bildet) kritiserer strømselskapene for å opptre uærlig og ikke følge spillereglene.
-Selskapene utnytter den vanskelige situasjonen maksimalt og de opptrer ikke korrekt. De har en adferd som vi misliker sterkt, sier Ribera, ifølge Europa Press og avisa La Razon.
Regjeringen har sendt inn en klage på flere selskap som selger strøm til den nasjonale kommisjonen for markeder og konkurranser (CNMC), som nå skal ettergå og sjekke ut klagene.
-Vi er blant annet blitt gjort kjent med et flere selskaper sier til kundene at det er regjeringens feil når det klages på strømregningen. Selskapene må selv ta et større ansvar når de gjør feil, sier Teresa Ribera og minner om at Spania har gjort langt mer på energisiden enn andre EU-land.
-Vi har lyttet til husholdningene og levert mange gode tiltak, men da må alle bidra i positiv retning for at vi skal lykkes fullt ut. Her har energiselskapene også et stort ansvar.









