Den spanske sentralbanken – Banco de Espanâ (bilde) – opplever at antall klager på bankene i landet øker mye. Det er spesielt når det gjelder kredittkort og banklån, at kunder er aller mest misfornøyde, og klager til øverste hold.
I fjor mottok sentralbanken 34 330 klager fra bankkunder som var misfornøyd med egen bankforbindelse.
Mange av klagene førte fram, og bankene måtte betale tilbake 3, 94 millioner euro til kundene. Dette er det høyeste beløpet som bankene har betalt tilbake på 10 år. Med andre ord, så nytter det å klage, men det er verdt å merke seg at 71 prosent av klagene ikke førte frem.
Det var spesielt klagene på kredittkort og boliglån som det ble klaget mest på. Hele 63 prosent havnet i denne kategorien. Det var spesielt gebyrene rundt begge produktene som det ble klaget på. Når det gjelder kredittkort-klager, så økte disse med over 80 prosent fra 2020 til 2021.
Banco de Espanâ har hatt ansvaret for banklager i Spania i 35 år. Banken har mottatt over 400 000 klager. Prosedyrene er slik at kunden må først klage til egen bank. Får man avslag, kan kunden gå videre til sentralbanken med klagen.









