Langt flere spanske husholdninger enn tidligere fortviler over hvor vanskelig den økonomiske situasjonen er. En ny sjokkrapport, eller meningsmåling om du vil, er presentert i avisa 20 Minutos. Her innrømmer nemlig hele 80 prosent at de sliter fælt med å å de økonomiske endene til å møtes.
Det er DYM Institute, som har utført undersøkelsen for avisa. 80 prosent har allerede kuttet i utgiftene, men sliter likevel fælt med økonomien.
Det er spesielt innen energi og dagligvare at folk merker prisoppgangen, men også klær og kultur-fritidsaktiviteter tynger de spanske husholdningsbudsjettene. Sistnevnte kategori er en typisk salderingspost i dårlige tider. Det samme er internett, mobiltelefon og betal-TV.
Kun 8,6 prosent sier at de ikke har endret livsstil eller spart på utgiftene. 44,9 prosent har redusert utgiftene og klarer seg noenlunde greit.
32,6 prosent av de spurte i undersøkelsen uttrykker «stor bekymring» for fremtiden. 35,1 prosent sier de er «ganske bekymret».
Inflasjonen i Spania i juli var på 10,8 prosent og i august 10,5 prosent.









