Det spanske politidirektoratet sopet inn penger på trafikkbøter i 2021. Hele 444, 347, 376 euro – altså knapt 445 millioner euro – måtte trafikantene betale.
445 millioner er euro er den høyeste pengesummen noensinne, viser tall fra Associated European Auto (AEA). Antall bøter i 2021 var 4 984 millioner og er høyere enn i 2019, som var 4 686 millioner.
I 2020 tok DGT inn 388 millioner euro i bøter, så økningen i penger er ganske stor. Radarene på motorveiene og rundt Madrid innkasserer klart mest penger.
Fartsovertredelsene fører til flest bøter. To av tre bøter dreier seg om for høy fart. Bilister og motorsyklister blir tatt i faste radarbokser og i de nye kamuflerte radarbilene som DGT og politiet har. 863 776 av bøtene kom via de kamuflerte radarene, som er en økning på 21, 71 prosent.
Utover dette er det mange som bøter for at de ikke har gjennomgått ITV-kontroll. Kjøring uten førerkort og det og ikke bruke sikkerhetsbelte, er gjengangere. Det amme med mobilprat i bilen. Hyggelig å registrere at antall bøer for ikke å bruke sikkerhetsbelte gikk ned med 8,4 prosent.
Spanske trafikanter blir tatt, og bøtelagt, for å bruke narkotiske stoffer i større omfang enn tidligere. Folk som kjører i ruspåvirket tilstand etter å ha drukket alkohol går derimot ned.
Andalucia topper statistikken for trafikkbøter. 981 605 bøter ble skrevet i Andalucia.
Det er også verdt å merke seg at syklistene stadig får flere og flere bøter. Siden 2019 er det en økning her på hele 95 prosent. Bakgrunnen for økningen, tro myndighetene kommer av at betydelig økt sykkelbruk.









