Som tidligere nevnt i SPANIA I DAG, er det mangel på isbiter i Spania. Mange serveringsteder rasjonerer ut antall isbiter i drinken eller i brusglasset. Andre tar seg betalt for isbitene.
Mange har reagert på den nye praksisen som noen barer og restauranter har innført ved å ta seg betalt. Nå viser det seg at forbrukerorganisasjonen har kommet til den konklusjonen at det er lovlig å kreve ekstrabetalt for isen.
Hvis man går til det skritt å ta penger for isbitene, skal det stå klart og tydelig i menyen. Prisen må være rimelig sett i forhold til kostnadene og informasjonen må være godt synlig i menyen, eller på annen måte.
Det er ikke bare det at det er mangel på isbiter i Spania som har ført prisene i været. Prisoppgangen er ganske stor siden plastikk, vann, strøm og transport også har gått opp mye. Utgiftene til is for barer og restauranter har fordoblet seg i mange tilfeller.
Flere dagligvarebutikker har i perioder måttet rasjonere ut isbitposer til kundene, slik at flest mulig skal få kjøpt isbiter.









