Fordfabrikken i Valencia er utpekte til å produsere elbiler fra 2025. Dette blir da den femte helektriske bilproduksjonsfabrikken i Spania. Fra før av produseres Citroen e-C4 i Madrid, Opel Corsa i Zaragoza og Peugeot e-2008 i Vigo, samt Mercedes i Vitoria.
Det er foreløpig noe uklart hvilke modeller som Ford vil plassere på fabrikken i Valencia, men det antydes blant annet Mustang Mach-e. Kuga SUV vil bli den eneste Ford-modellen som etter hvert skal produseres i Spania med vanlig forbrenningsmotor.
Flere andre velkjente Ford-modeller skal fases ut. Vi kan nevne Ford Transit og Mondeo. Det blir nye modeller og helektriske, batteridrevne biler fra Ford også.
Sju prosent av all industri er bilrelatert i Valencia-regionen. Regionregjeringen har spyttet inn store beløp for at Ford skulle velge nettopp Valencia. 6 000 arbeider ved den spanske Ford-fabrikken.