SPANIA I DAG har nevnte det ved flere anledninger allerede: Bilutleieselskapene sliter med å oppfylle kundenes ønske på grunn av at det ikke finnes tilstrekkelig med biler i porteføljen. Nå har det kommet nye, klare bevis på at situasjonen er utfordrende for selskapene og derigjennom for turistene.
Avisa Informacion har hentet inn opplysninger som viser at leiebilselskapene i Alicante-provinsen kun har 60 prosent av normal kapasitet denne sommeren.
Ca. 70 000 biler skal være tilgjengelig, og det er altså mange tusen biler for lite i forhold til etterspørselen.
Noen selskaper prøver å importere biler fra blant annet Tyskland for å bøte på utfordringene.
Bakgrunnen for det hele, kommer av at bilutleieselskapene solgte ut mange biler under coronapandemien. Nå som man skal bygge seg opp igjen, er det vanskelig å få tak i nye biler på grunn av lange leveringstider.
Prisene har allerede steget 40 prosent fra i fjor sommer. Det forventes en ytterligere prisoppgang på 10-20 prosent i sommer.
Det er spesielt perioden 15. juli til 15.september som er den mest kritiske. Trenger du leiebil i denne perioden, bør du ikke nøle med å bestille.









