Spanias statsminister, Pedro Sanchez (bildet) har mange utfordringer å slite med. En av de utfordringene som setter grå hår i hodet på statsministeren, er landets pensjonsforpliktelser.
Regjeringen har besluttet at pensjonene automatisk skal reguleres og knyttes opp mot den årlige forbrukerprisindeks. Da vedtaket ble fattet, viste prognosene for 2022 en økning på 1,7 prosent. Økte matvarepriser og dyrere strøm, har imidlertid ørt prisindeksen opp til et sted mellom 5,5 og 7,5 prosent. Det blir milliarder i økte utgifter.
Den sterkt galopperende inflasjonen kan koste den spanske staten over 17 milliarder euro i pensjonsutbetalinger totalt sett.
Flere har signalisert at den spanske staten har ikke muligheter til å utbetale slike summer, men samtidig sier Pedro Sanchez at vedtaket står ved lag og ikke skal reverseres. Sanchez sier imidlertid ikke hvordan regjeringen skal finne pengene.
17 milliarder euro er i all hovedsak det samme beløpet som skal utbetales til alle statsansatte i hele Spania.









