I løpet av de 24 årene som Mona Nielsen hos DIN BOLIG har solgt eiendom på Costa Blanca, har hun aldri opplevd et slikt brennhett marked som akkurat.
-Markedet har tatt helt av. De siste 12 månedene har vært de travleste i min karriere, og det har toppet seg helt nå våres, forteller Mona Nielsen til SPANIA I DAG.
Kundene kommer fra hele Europa. Selv om DIN BOLIG har mange skandinaviske kunder, så er det polakker, briter, belgiere og franskmenn som er de mest kjøpsklare av alle for øyeblikket.
På venteliste
-Flere og flere boliger selges til prisantydning eller over, og enkelte objekter blir faktisk solgt før de annonseres. Boligene selges til kunder som står på venteliste, forklarer Nielsen.
-Hvordan vil utviklingen bli fremover?
-Det er naturligvis vanskelig å forutsi noe, men det er bookede visninger og prospekteringer fra nå og helt fra til september i hvert fall for vår del.
Mange årsaker
-Hva kan årsaken være til en slik eksplosjon i eiendomsmarkedet?
-Det er flere årsaker. Krigen i Ukraina påvirker markedet, men også to år på vent med salg og kjøp for mange betyr en del. Det er et etterslep, selv om markedet hele tiden har vært brukbart.
Fritidsboligmarkedet i de respektive hjemland til europeiske kjøpere har hatt en stigende priskurve. Dette betyr økt interesse og prisoppgang også på Costa Blanca.
Romsligere budsjett nå
-Vi ser også at de fleste kundene har et romsligere budsjett i sine søkekriterier i dag enn for ett år siden. Nå er det 2,5-3 millioner kronersklassen den mest søkte. Tidligere lå det i 1,5-2 millionersklassen, påpeker Mona Nielsen.
Høyere priser på eiendom i Spania kommer som en naturlig følge av blant annet mindre utbud av hus og leiligheter. Enkelte planlagt utbyggingsprosjekter legges på is på grunn av usikker prisutvikling på energi og byggematerialer. Det siste bidrar også til endringer i markedet.
-Det er mange faktorer som påvirker både omsetning og priser, sier Nielsen.









