Etter to års pause på grunn av coronapandemien, gjenopptas 17. maifeiringen i de norske miljøene i Spania. Skoler og Sjømannskirkene er involvert i 17. maiopplegget.
Det legges opp til en tradisjonell feiring med tog, musikk, is, brus, pølser og leker. Legg merke til at det er påmelding til flere av arrangementene.
Starter dagen
Sjømannskirken i Torrevieja starter dagen med flaggheising, kransnedleggelse og frokost. Deretter samles man ved statuen Hombre del Mar på formiddagen 17. mai. Toget vil gå gjennom Torreviejas gater og ender opp på Paseo Vista Alegre.
-På ettermiddagen kjører vi to parallelle arrangement i Sjømannskirken og ved Den norske skolen i Rojales, for å unngå å samle så mange mennesker tett på hverandre, opplyser rektor ved skolen Signy Munke og Sjømannsprest, Anita Dalehavn til SPANIA I DAG.
Fyldig program
Arrangementet på skolen er lukket i regi av FAU.
I Alfaz del Pi og på Solgården har 17. maikomiteen snekret sammen et fyldig og godt program for den norske nasjonaldagen.
Ordfører-tale
Friluftsgudstjeneste på kirkeplassen, er første post på programmet i Alfaz del Pi. Deretter er det tog fra Hotel Moli. Toget går til Casa Cultura, der det blir drilloppvisning og tale ved byens ordfører, Vicente Arques. Elevrådslederen ved den videregående skolen skal også holde tale.
Det blir folkedans ved dansegruppa Dans Favor.
På ettermiddagen er det leker, aktiviteter og underholdning på idrettsplassen, Polideportivo Municipal. Det blir salg av is, brus, pølser og mye annet. Det er mulig å kjøpe bonger på skolen, klubben og kirken.
Sang og musikk
I Minnekirken er det festgudstjeneste på formiddagen. Det markerer starten på 17. mai ved Solgården. Det går tog fra kirken og til Solgården etter gudstjenesten.
På Solgården serveres det pølser, is, brus, øl og paella, eter at toget er vel fremme.
Hovedtaleren i år er Bitte Linge, som er pensjonert lektor og politiker. Det blir sang og musikk, og ved pianoet finner vi Siegmund Watty.
På Costa del Sol
På Costa del Sol starter 17. maifeiringen i regi Sjømannskirken på formiddagen med høytidsgudstjeneste i Arroya de la Miel Paroquia de la Imaculada, ved togstasjonen.
Oppstilling av barnetoget skjer utenfor kirken, deretter tog gjennom byens gater. Det blir korpsmusikk. Toget ender opp utenfor kulturhuset.
Etter toget, blir det underholdning, barnesang og mer korpsmusikk. Det blir taler.
17. maifesten fortsetter på Den norske skolen. Alle er velkomne. Det blir grilling og salg av brus, kaffe og is i regi av FAU.









