Policia Nacional har arrestert en skatterådgiver i Alicante-provinsen. Han skal angivelig bidratt til skatteunndragelser og hvitvasking av 11,5 millioner euro. Alt sammen er knyttet opp mot et norsk rederi som har gått konkurs.
Det er Europa Press som skriver dette.
Det norske rederiet, eid av en norsk kvinne og en norsk mann, har altså gått konkurs. De to eierne har vært mistenkt for korrupsjon i Norge. Selskapets navn er ikke kjent.
-Det har vært komplisert etterforskning, fastslår politiet.
Skatterådgiveren, en spanjol på 55 år, kjøpte fire eiendommer på Costa Blanca for de to norske statsborgere for over 900 000 euro. Oppkjøpene ble gjort via et omfattende nettverk av selskaper, registrerte i Norge, Spania og Panama.
En rekke konti ble opprettet i spanske banker og det var også utenlandske banker i bildet. Pengene man hadde til rådighet ble ikke stående lenge i den opprinnelige banken, for pengene ble raskt overført til en tredjepartskonto i utlandet.
Eiendomstransaksjonene var egentlig et skalkeskjul og siktemålet var å oppnå gevinster, som det heller ikke ble betalt skatt av.
Forholdene det er snakk om skal ha skjedd i perioden 2003 til 2019.
Den mistenkte mannen har innrømmet alle forholdene og er nå løslatt. Han må snart møte i retten.
Europa Press skriver ikke noe om hva som skjer og har skjedd med de to norske statsborgerne i forhold til eventuell straff.









