Etter at corona-smittetallene en periode viste nedgang i Spania, viser de nå igjen en oppgang. Spanske myndigheter har redegjort for smittetallene for de to siste ukene, som viser at grensen for såkalt «ekstrem risiko» nærmer seg på ny. Dette er imidlertid ingen dramatisk situasjon.
I februar sank smittetallene til 430 per 100 000 innbyggere i Spania. Nå i slutten av mars har tallene steget til 466 og dermed nærmere man altså 500-tallet, som er grensen for det myndighetene kaller «ekstrem risiko».
Smittefrekvensen har gått ned i kun to regioner. Folk tester seg mindre enn tidligere, og det slår ut på tallene. Tallene kan altså være høyere enn de som faktisk oppgis.
Tross dette, er presset på spanske sykehus betydelig mindre og folk flest som rammes, blir ikke spesielt syke.
Spania kommer ikke til å stramme inn og komme med nye restriksjoner. COVID-19 sammenlignes og behandles nå på samme måte som sesonginfluensa, dog opprettholdes munnbindbruken innendørs. Det kan komme en forandring på dette ganske snart.
Som allerede nevnt i SPANIA I DAG, så har antivirale tabletter ankommet Spania. Disse brukes i all hovedsak blant sårbare grupper i befolkningen. Det bidrar til å hjelpe på situasjonen.
Innreiseskjemaet SpTh opprettholdes også inntil videre.









