Regjeringen ønsker likevel ikke å sette noe makspris på energi på 180 euro per MW, slik som tidligere antydet.
Spania har forhandlet med Portugal om en makspris, men det har ikke vært mulig å komme til enighet. Spania har heller ikke fått gjennomslag for sitt makspris-syn i EU. Mektige land som Tyskland og Frankrike har strittet imot.
Det er tredje visepresident og minister for økologisk overgang, Teresa Ribera som opplyser at nye spor om hvordan energiprisene kan bli lavere følges. Det kommer snart beskjed.
Det er ikke bare EU-landene som har kritisert forslaget om maksimalpris. Regjeringspartner Unidas Podemos og elektrisitetssektoren i Spania har også kritisert forslaget. Det å regulere et marked på en slik måte som først foreslått, får ingen støtte.
29. mars har regjeringen lovt å komme med nye tiltak som skal gi lavere kostnader for forbrukerne.









