Fiskebåtene på Costa Blanca, og mange andre steder i Spania, ligger ved kai i ren protest mot de høye drivstoffprisene. Bøndene samler seg også og har gjennomført tidenes manifestasjon i Madrid.
Fiskerne i blant annet Altea, Villajoyosa, Javea og Calpe på Costa Blanca-kysten har lagt sine båter til kai. Der vil båtene i første omgang ligge i 48 timer. Etter planene vil fiskerne i Santa Pola, Torrevieja og Moraira koble seg på streiken.
Det er en stille protest mot regjeringens manglende vilje til å redusere prisene på drivstoff. I Frankrike er avgiftene allerede redusert med 25 prosent og i Portugal er reduksjonen på 30 prosent.
Fiskerne mener også at havneavgiftene kan reduseres som en håndsrekning i en vanskelig tid for fiskerne.
Over 100 000 bønder, ifølge politiet, fra hele landet møttes i Madrid søndag. Arrangørene selv sier at det var opp mot800 000 demonstranter.
I Madrid gikk de en fredelig protestmarsj med samme utgangspunkt som fiskerne, som også hadde sine representanter i toget. Her var meldingen om at avgiftene var for høye og inntektene generelt for lave. Bøndene får ikke endene til å møtes, slik situasjonen er i dag.









