Siden krigen i Ukraina startet 24. februar, har det kommet ca. 25 000 flyktninger fra landet til Spania, ifølge spanske myndigheter. Det eksakte antallet er noe usikkert.
Ni tusen av flyktningene har allerede fått bosted og sikret seg arbeidstillatelse. Opp mot 10 000 flyktninger vil ha kommet gjennom papirmølla i løpet av denne uka. Spanske myndigheter har jobbet på spreng og forenklet noen av de tradisjonelle rutinene.
-Det er fortsatt en del flyktninger fra Ukraina som ikke er registrert offentlig siden de bor privat hos venner og bekjente. Vi oppfordrer disse å melde seg for myndighetene, sier innvandringsminister, José Luis Escrivá (foto).
Mottakene i Alicante, Madrid og Barcelona er oppe og går, mens et fjerde mottak i Malaga vil komme ganske raskt.
Hvor mange flyktninger fra Ukraina som vil komme til Spania er umulig å si. 10 millioner ukrainere er eller har vært på flukt de siste fire ukene. Det kan bli opp mot 200 000 flyktninger for Spanias del om de foreløpige prognosene slår til.
Det antydes i spanske mediere, at skolene i Spania kan få 50-100 000 nye elever fra Ukraina. Det vil kreve nye, midlertidige skolebygg i form av brakker.
En del russere ankommer også andre europeiske land for øyeblikket. Det er hovedsakelig unge russere som velger å dra utenlands.









