Nå skal det bli slutt på fylleturene for ungdom til Mallorca og Ibiza. Allerede i januar for to år siden vedtok regjeringen på Balearene en lov som skulle stoppe fylleturismen, men først nå ser det ut til å bli gjennomført.
Bakgrunnen for at loven ikke er gjennomført i praksis, kommer av coronapandemien. Imidlertid gjøres loven mer kjent og skal gjennomføres fra nå av.
Det blir ikke lenger ville fester med enormt alkoholkonsum i Magaluf og på San Antononi på Ibiza om myndighetene får det som de vil.
Det er ikke lenger tillatt å markedsføre «Happy hour» og kjøp to drinker og betal for en. Det blir ikke tillatt å selge alkohol i butikker i tidsrommet 21.20 til 08.00.
Britiske turister har vært verstingene i klassen når det gjelder drukkenskap på Balearene. Britene har hoppet fra balkonger og gjort hærverk i stor stil. Lavprisselskapet Easy Jet prøver å bidra med sitt ved å kjøre en holdningskampanje og minner turistene om at all inclusive-hotellene nå har begrensinger i skjenkingen.
Bøter fra 6 000 til 60 000 euro vanker til de som ikke følger reglene.












