Denne sjette coronasmitte-bølgen viser tegn til å avta noe, men dødstallene stiger og viser rekordnivåer.
284 dødsfall ble registrert siste døgn, og et er et høyeste antallet i løpet av 24 timer siden mars i fjor. Offisielt har 91 277 personer mistet livet under pandemien.
94 472 personer er meldt coronasmittet siste døgn og det er en stund siden tallet lå under 100 000. 85 prosent av de smittede har fått omicronviruset, som altså er mildere enn deltaviruset, som herjet tidligere.
Spania har nå 3 306 smittetilfeller per 100 000 innbyggere, som er en nedgang med 91 poeng. Murcia-regionen har ikke innrapportert tall. Det kan rokke litt ved situasjonen, men det virker som om smittebølgen kan være på vei tilbake. Nye tall mot slutten av uka vil kunne bekrefte eller avkrefte det.
Antall innlagte på sykehus synker også, og det er naturligvis også et positivt tegn.
Spania fortsetter å tilby tester. Apotekene fikk nylig 7 720 908 nye tester som tilbys potensielt syke personer. Helsemyndighetene oppfordrer til hjemmetesting i stor skala om man har symptomer. Oppfordringen går også til alle som ikke er vaksinerte.









