Selv om antall smittetilfeller i Spania øker dramatisk, så faller dødeligheten på grunn av coronaviruset. Omikron-varianten beskrives nå mer som vanlig sesonginfluensa og med samme dødelighetsrate.
I den første bølgen med coronaviruset døde åtte prosents av de smittede i Spania. Dødelighetsraten for øyeblikket er helt nede i 0,1 prosent. Det er altså på linje med ordinær influensa, eller lavere.
-Vi har sett en radikal dreining når det gjelder viruset knyttet til dødelighet, sier Rafael Orti, president i den spanske foreningen for forebyggende medisin.
Ser vi på dødsfallene i Valencia-regionen de siste seks ukene ligger de på drøye 300 personer. Under influensaen vinteren 2018 døde 314 personer i regionen. Tallene er altså ganske sammenfallende.
Vanlig influensavirus opererer som oftest slik at en person smitter to andre. Når det gjelder omicron smitter en person ti eller flere andre.
81 prosent av smittetilfelle for øyeblikket idet spanske samfunnet er omicron. Bare for en uke siden var andelen 61,4 prosent.









