Omikron-viruset smitter som ild i tørst gress. Det er ofte tilfeldig hvor du blir smittet av coronaviruset, men det viser seg at risikoen for å bli smittet er aller størst når du er ute og handler.
Shopping. Det er altså der hvor du smittes enklest og flest ganger.
2,18 prosent er risikoen for å bli smittet av corona når du er ute og shopper, viser nye studier fra University London College.
Det å drive med utendørs sport, fører til 1,36 prosent risiko og det å ta bussen gir en risikoprosent på 1,31. Det å gå på restaurant har en risiko på 1,29 prosent.
Alt i altså ganske må tallstørrelser. Smitterisikoen er altså ganske lav og forholdsvis likt fordelt i de ulike kategoriene.
Ellers har Det norske Folkehelseinstituttets forskning knyttet til smitte og briller vakt oppsikt i Spania. Flere spanske aviser referer til studien, som antyder at briller kan bidra til å hindre smittespredning. Bakgrunnen er at de som bruker briller, ikke tar fingrene i og rundt øynene i like stor grad som ikke brillebrukere. Fingrene er arnested for virus og smitte, akkurat som smittedråpene som befinner seg i lufta.









