Det er mulig Moss Lufthavn Rygge snart får nye eiere. Hvis det skjer, så stiger håpet om at lufthavnen igjen kan åpne. Det vil i tilfelle glede blant annet Spania-farere fra hele Østlandet og fra Bohuslän i Sverige.
Flere interessenter har meldt seg og det har vørt visning på lufthavnen for mulige kjøpere. I luftfartsmiljøet mener man at lufthavnen vil bli solgt før året er omme. Minst en utenlandsk aktør har kommet på banen.
Det er Jotunfjell Partners som i dag eier lufthavnen i Østfold. Selskapet har jobbet hardt og lenge med å få drift i anlegget, men har ikke klart det. Dermed har eierne besluttet å selge.
Den nye samferdelsesministeren, Jon-Ivar Nygård uttalte rett etter regjeringsskifte at Rygge kanskje var aktuell for bruk istedenfor å bygge ut en tredje rullebane på Oslo Lufthavn Gardermoen. Det er heller tvilsomt om dette forslaget vil få støtte i Stortinget, hvis det i det hele tatt blir realitetsbehandlet.
Moss Lufthavn Rygge vil bli debattert i Stortinget i dag, mandag 13. desember. Frps Erlend Wiborg har sendt en interpellasjon som samferdselsminister, Jon-Ivar Nygård må svare på. Det er avsatt en og en halv time til debatten. I tillegg til Moss Lufthavns fremtiden, vil Wiborg også ha svar på hva regjeringen vil gjøre med flyseteavgiften etter hvert og ikke minst om tax-freeordningen beholdes eller ikke.









