Ingen kjenner hvor farlig det nye Omikron-viruset er, men spanske myndigheter likevel tatt sine forholdsregler og laget nye instrukser på hva du skal gjøre om du blir syk.
Myndighetene mener at risikoen for import til Spania av Omikron er «meget stor», mens sjansene for at viruset vil spre seg til hele Spania vurderes som «stor».
Er du syk av viruset, skal du holde deg hjemme og være isolasjon i 10 dager.
Du skal også sitte i karantene i 10 dager om du har vært i nærkontakt med en som er smittet av den nye virusvarianten. Det vil si at du har hatt nærkontakt med en person på mindre enn to meter i mer enn 15 minutter.
Både vaksinerte- og ikke-vaksinerte skal gå i karantene med den minste mistanke om coronasykdom.
Det er ventet at spanske helsemyndigheter med det første vil komme med begrensinger i forhold julefrokoster og andre arrangementer i jula, samt nyttår. Det vil i tilfelle komme på nasjonalt nivå og ikke bare regionalt, slik det ser an for øyeblikket.
Nå har både Galicia og Baskerland fått godkjent bruk av covid-pass. Baskerland har nå over 500 smittetilfeller per 100 000 innbyggere.
I Andalucia ligger det an til at covid-pass blir innført på sykehus og sykehjem i første omgang. Detaljer gjenstår før avtaleverket er på plass.
Utover dette, kom Verdens Helseorganisasjon (WHO) med melding om at de antok at verken vaksinering eller tidligere kjent COVID19-sykdom ville beskytte fullt mot den nye virusvarianten. Vaksinering vil hjelpe mot alvorlig sykdom og død, men hindrer ikke smitte. I Sør-Afrika ble mer enn 8 000 nye Omikron-virustilfeller registrert siste døgn.









