Turiststrømmen er langt større enn noen hadde våget å håpe på. Oktober tyder på å bli en særdeles god måned for blant annet flyselskapene, hotellene, restaurantene, barene og transportørene. Det er spesielt Costa Blanca og Costa del Sol som merker pågangen, men også mange andre steder i Spania melder om gå pågang.
‘De neste fem dagene er prognosene for lufthavnen Alicante-Elche at det vil være 180 000 passasjerer innom. Det er 85 prosenten av kapasiteten is amme periode i oktober 2019, som også var en meget god måned for lufthavnen.
I samme periode skal det gjøres 1 229 flyvninger. Sammenlignet med oktober i fjor, mer for kuriositetens skyld, var det kun 511 flyvninger. I oktober 2019 var det 1 500 flyoperasjoner i de samme fem dagene.
Åpningen av samfunnet etter coronapandemien har nærmest slått knock out på reiselivsbransjen i positiv forstand. Nå forventes det at sesongen forlenges og i hvert fall vil gi gode besøkstall ut november. I tillegg til utenlandske turister, er det mange spanjoler som kommer til kysten. Ikke minst spanske pensjonister, som bor i innlandet, ønsker seg til kysten for avkobling.
På Costa del Sol opplyser Hotel Entrepreneurs of the Costa del sol (Achcos) at trenden er helt klar: Internasjonale turister kommer til kysten i større grad enn forventet. 60 prosent av turistene er for øyeblikket utenlandske og hotellene melder om at 76 prosent av rommene er reservert så lagt i oktober.
Campingplassene på Costa del Sol er nærmest fullbookede for høsten og vinteren. Det er naturligvis opphevelse av de fleste coronarestriksjonene som er hovedårsaken til at turistene igjen kommer tilbake til Spania.
Den eneste utfordringen reiselivsbransjen i Spania ser, er at britene til en viss grad svikter etter t landet gikk ut av EU. Imidlertid er det en god nyhet midt opp i all elendigheten, for det viser seg at britene nå kan kreve refusjon av momsen på kjøp gjort under reiser til EU. Med andre ord snakker vi om permanente rabatter i enhver butikk britene handler i.
Selskapet Global Blue, som har spesialisert seg på nettopp dette med momsrefusjon, opplyser til avisa El Pais at britene mellom januar og september i år i gjennomsnitt fikk 1 337 euro i refusjon. Snittet for alle nasjonaliteter i 2019 var kun. Kineserne har så langt i år sikret eg en momsrefusjon på 837 i snitt.
Det å markedsføre denne refusjonsmuligheten overfor det britiske turistmarkedet, kan biudra til at britene i større grad vender tilbake til Spania.









