Bare i Valencia-regionen har det per 31. juli i år druknet 23 personer. Tallene er dystre i mange andre spanske regioner også. Nå starter Valencia-regionen et nytt pilotprosjekt der droner tas i bruk i kampen mot drukningsulykker.
Det er byene Benidorm, Javea. Guardamar og Denia som deltar i prosjektet, som nylig ble presentert av regionpresident, Ximo Puig.
«Stopp drukningen», heter kampanjen. Dronen som skal benyttes vil bli operert av sikkerhetspersonell. Dronen vi bli sendt ut både for å overvåke og for å komme folk til unnsetning. Dronen vil bli brukt på forskjellige lokale strender alt etter værforholdene og hvor behovet er størst med tanke på folkemengdene på stranda.
-Vi vil prøve alt ny teknologi og alle andre muligheter som finnes for å få ned antall drukningsulykker, understreker regionpresident Puig.
Hvis erfaringene i Valencia-regionen er gode, kan det hende at flere vil ta etter og satse på droner på strendene neste sommer.









