Denne helgen er en av de mest travle i Spania i løpet av hele året og med starter også august, som er den travleste måneden rent trafikkmessig. Spania har ferie. Dermed frykter myndighetene at coronasmitten skal stige ytterligere.
DGT, det spanske trafikkdirektoratet, opplyser at det vil bli foretatt 48 millioner langdistansereiser den kommende måneden. Byene tømmes for folk, mens antall besøkende langs kystene øker betraktelig. Ved at folk flytter på seg øker smittefaren.
Helsemyndighetene advarer folk om at det skal brukes munnbind der det ikke er mulig å holde avstand, samt at myndighetene ber om at de lokale reglene følges. Den enkelte har et eget ansvar i å sette seg inn i de lokale og regionale reglene som finnes. Disse varierer som vi vet fra sted til sted.
Ved inngangen til denne travle helgen, så ligger smitteraten i Spania på 699, som er ned fra 702 tidligere i uka.
Catalonia forblir i smittetoppen av regionene med en smitterate på 980 per 100 000 innbyggere.
For øyeblikket er 9 672 personer innlagt på spanske sykehus med COVID 19-relaterte sykdommer. 1 593 av disse behandles på intensivavdelingene. Dette er en økning på henholdsvis 150 og 59 personer på 48 timer.









