Økningen i antall corona-smittede har økt såpass mye de siste ukene, at myndighetene jobber nå med en ny lov som skal åpne opp for muligheten av å kjøpe hjemmetest-utstyr.
Går alt etter planen, skal det bli anledning til å kjøpe slike tester på apotekene uten resept. Lovgivningen må bare endres først. Det er jo i dag fullt mulig å kjøpe test-kit for diabetes for eksempel, så at dette burde i utgangspunktet ikke være spesielt vanskelig. Den spanske byråkratikverna malerimidlertid like sakte som i de fleste andre land.
Presset på primærhelsetjenesten i Spania er for øyeblikket meget stort. Også sykehusene merker økt pågang av corona-pasienter. I Valencia-regionen ligger nå 390 pasienter på sykehuset, og det er en økning på 23 på ett døgn.
De siste tilgjengelige tallene, viser at smitteraten i Spania nå er oppe i 436 per 100 000 innbyggere. Raten kan ligge høyere, for det er etterslep i registreringen. Dette er de høyeste tallene siden februar i år.
-Trøsten ligger i at situasjonen ikke er så prekær som tidligere siden 46 prosent av landets befolkning nå er fullvaksinert, men alle som ikke er vaksinert, må være forsiktige. Pandemien er langt fra over, sa helseminister Carolina Darias i Kongressen onsdag.
Høyesterett sa onsdag nei til at Kanariøyene igjen skal innføre portforbud, mens Murcia-regionen vurderer forbud om å gå ut om natta. Det skjer forandringer i alle regioner på grunn av mye coronasmitte, der Delta-varianten utgjør brorparten av smittetilfellene.









