-Vi merker at turismen i Torrevieja-området har tatt seg opp de siste ukene, om enn i et noe langsommere tempo enn vanlig, årstiden tatt i betraktning. Optimismen er tilbake ved Turistkontoret i Saltbyen.
Av Rikke Iuell Printz
SPANIA I DAG har stukket innom Turistkontoret i Torrevieja. For en besøkende virker det som om det er ”business as usual”. Folk fra ulike områder av Europa kommer innom for å forhøre seg om byens kulturtilbud de nærmeste ukene. For her skjer det mye, om enn på en litt annerledes måte enn vanlig.
-Antall turister øker uke for uke, bekrefter Maria José. Hun sitter alene bak skranken, men ut fra antall besøkende å dømme vil nok kontoret bli bemannet opp i løpet av kort tid.
-Vi regner med at ukene fremover blir travle. Vi håper og tror at både fastboende og de besøkende vil gjøre alt for at coronasmitten ikke skal blusse opp. Jeg tror alle ønsker seg sine vanlige liv tilbake! Forhåpentlig vil vi være i tilnærmet normal gjenge i løpet av høsten og vinteren.
Et spesielt år
Maria forteller videre at det har vært et spesielt år for turistkontoret, men det har det jo vært for alle andre også, legger hun fort til.
-Spania var nærmest helt nedstengt fra 15. mars til 21. juni i fjor. Fremdeles er det lite turister, men det tar seg opp, litt etter litt. De som kommer innom nå lurer stort sett på hvor det er best å spise med tanke på smittevern. Vi har imidlertid ikke anledning til å favorisere enkelte steder fremfor andre, men anbefaler besøkende å velge kaféer og restauranter som har uteservering, og helst også med god avstand mellom bordene.
Stor kreativitet
Maria José forteller videre at kreativiteten blomstret mens smitteverntiltakene var på sitt strengeste; allsang og konserter fra balkonger var daglig foreteelser i de fleste byer. Og ikke minst så ble helsepersonellet hyllet flere ganger med store ”klappe-konserter”.
-De gjorde en formidabel innsats gjennom hele pandemien, påpeker hun.
-Vi feiret karneval også. Hele byen deltok ogg ingen ble smittet. Innbyggerne ble bedt om å pynte ytterdørene sine med karnevalseffekter som for eksempel hatter, masker etc. Og ellers holde seg inne. Det fungerte så bra!
Anbefaler båttur
Torrevieja har vanligvis et tett kulturprogram for sommeren, det har de også i år, men med noen færre aktiviteter. Noe er flyttet utendørs, andre arrangementer går som normalt, men med vesentlig færre deltakere. Og selvfølgelig – påbud om munnbind.
Båten fra Torrevieja til Tabarca kjører daglig, bortsett fra fredager. Avgang fra Torrevieja på formiddagen og med retur på kvelden, men sjekk for ordens skyld rutetidene. Det kan komme endringer.
-Dette er en flott tur som virkelig anbefaler, sier Maria José
https://torrevieja.com/en/boat-trip-to-the-island-of-tabarca/

-Sakte men sikkert merker vi at turistene vender tilbake, forteller Maria José på turistkontoret i Torrevieja.

”CALIDAD TURISTICA” står det på en stor plakat ved inngangen til Turistkontoret. Det kan best oversettes med ”Kvalitet for turistene”.









