Strømprisene i Spania har skutt i været, som SPANIA I DAG allerede har fortalt, og nå kan det hende at prisene blir satt noe ned.
Partiet Unidos Podemos har innledet samtaler med partiet PSOE, for å se på mulighetene til å endre prissettingen.
Utfordringen blir å finne inndekning i budsjettet og regnskapet om prisene settes ned. Det anslås at staten vil tape opp til tre milliarder euro så sant man ikke lemper utgiftene over på strømselskapene, som alle går med store overskudd. Det siste er et alternativ.
Det kommer også forslag om å revidere de nye strømtariffene som ble iverksatt 1. juni. De nye tariffene skulle føre til en mer rettferdig prissetting og en lavere pris, men det motsatte har altså skjedd. Prisene nå i juni er rekordhøye. I gjennomsnitt snakker vi om en prisforhøyelse på hele 45,4 prosent, som i penger blir 27, 50 euro. Juni-fakturaen til abonnentene vil bli den nest høyeste i historien. Kun fakturaene i første kvartal i 2012 var høyere.
Det som bidrar til at strømprisene er spesielt høye i Spania kommer av at skatt og merverdiavgift er ekstra høye. Vi snakker egentlig om en dobbeltbeskatning. Merverdiavgiften i Spania på strøm er 21 prosent, mens den i for eksempel i Frankrike er kun 10 prosent.
Forbrukerorganisasjonen FACUA har for et par uker siden varslet at de er sterkt motstander av de nye strømtariffene og prisnivået generelt. FACUA har bedt regjeringen om å gjøre forandringer raskt.









