Søndag 9. mai, altså i går, opphørte den såkalte statsalarmen i Spania. I Madrid og Barcelona var det så stor glede over at restriksjonene var lempet på at folk tok til gatene. Det var partytime i gatene og på strendene i flere bydeler. Politiet ba folk gå hjem, men hadde ingen spesiell suksess med oppfordringen.
Spanias statsalarm er over, men det er stadig noen forskjeller mellom regionene. I Baskerland ønsket man at alt skulle fortsettesom før, men fikk avslag på sin søknad til regiondomstolen. Det reagerer baskerne på og henviser til Valencia-Regionen. Der har man fått lov til å holde på portforbudet, selv om har blitt to timer kortere.
I Baskerland er coronasmitten ti ganger høyere enn i Valencia-regionen, men likevel skal altså portforbudet oppheves full ut. Slik tolker regiondomstolene de nye nasjonale reglene helt forskjellig, og det er en åpenbar svakhet med det spanske systemet.
I Valencia-regionen kan barer og restauranter nå ha åpent til klokka 23.30. Femti prosent av kapasiteten kan benyttes innendørs og maksimalt10 personer kan sitte ved samme bord. Ute kan alle bord benyttes. Privat kan 10 personer vær samlet. Det er en regel som gjelder i alle regionene, slik det ser ut akkurat nå.
Butikkene kan bruke 75 prosent av salgsflaten. Du kan reise ut og inn av regionen som dus elv ønsker.
I Andalucia gjelder mange av restriksjonene fortsatt i kommuner som har mer enn 1 000 smittetilfeller per 100 000 innbyggere. Dette gjelder kun i noen få kommuner. Andalucia har laget en trefaset plan for fullstendig gjenåpning. Fase én kalles stabilisering, fase to nye fordeler og tredjefase som heter normalisering.
Den første fasen gjelder til 31. mai, mens den neste går til 30.juni. Fra denne datoen skal alt fungere som normalt.









