Coronapandemien tar ikke bare livet av små og ukjente virksomheter. Nå har også stjernerestaurant-gruppa El Barri gått dukken.
El Barri har vært eid av Albert Adria og de velkjente Iglesias-brødrene. Albert Adria var hjernen bak velkjente El Bulli, som lukket i 2011. Han tok med seg ideen og flere av kokkene til Barcelona, der han åpnet fem forskjellige restauranter. Fire av dem fikk høythengende Michelin-stjerner.
Nå er restauranten Ticket historie. Det samme med Hoja Santa, Pakta, Enigma og Bodega 1900. Alt gode og eksperimentelle i matveien er over og ut. Enigma er i tilfelle det eneste stedet som kan ha muligheter for gjenåpningen siden stedet eies av Albert Adria 100 prosent.
-En epoke er over. Det har vært ti intense år. Jeg skal gjøre opp status og se om det er bra for meg å eie en restaurant igjen, sier Adria til spanske aviser.
Det er antydet at 30 prosent av alle restauranter i Barcelona ent en har stengt ned for godt eller vil gå konkurs innen rimelig tid. Sjømatrestauranten Cal Pinxo har også meldt oppbud, og det samme med Agut og Can Soteres. Henholdsvis 97 og 107 år gamle vannhull.
I dag kan restaurantene i Barcelona ha åpent til lunsj fram til klokka 17.00.









