Den russiske vaksinen, kalt Sputnik V, skal etter planen produseres i Spania og flere andre europeiske land. Nå får vaksinen hard medfart av eksperter, som kaller det hele en russisk bløff.
Det er svenske Dagens Industri som opplyser dette.
Ifølge russerne har vaksinen opp til 91,6 prosent effektivitet. Det er nettopp denne høye effektiviteten og at det er ingen bivirkninger, som en 36 manns sterk gruppe bestående av leger og professorer, stiller seg tvilende til.
-Alle data knyttet til vaksinen virker for perfekt til å være sant, mener en av professorene, Anders Björkman, som sier at man ikke vet om dette er bedrageri, feil eller noe annet. Tvilsomt er det uansett.
Sputnik V hard fått kritikk i det anerkjente legetidsskriftet The Lancet tidligere. I kommende utgave av samme tidsskrift publiseres en annen kritisk artikkel til vaksinen.
Sputnik V ble sett på som en propagandaseier for Russlands president Vladimir Putin. Kanskje den russiske drømmen blir knust før den egentlig har begynt.









