I disse dager er det 95 år siden det første flyet fløy fra Spania til Argentina med seks mellom-landinger. I Spania var dette, som alle andre land, starten på flyhistorien.
Av Bjørn J. Klein
Det spanske kongehuset, sammen med andre notabiliteter,stod bak finansielt og organisasjonsmessig flyeventyret. Flytypen var en tidlig Dornier sjøfly, som var bygget i Spania og Italia, ved navn Non Plus Ultra.
Flyturen til Buenos Aires, Argentina startet i Palos de la Frontera, i samme by og i samme havn som Christopher Columbus seilte ut i 1492 på sin oppdagelsestur til Amerika. Palos de la Frontera ligger vest for Gibraltar.
Det første landingssted for påfylling av drivstoff var på Kanariøyene, deretter landet man på Cap Verde midt i Atlanteren, derpå på to plasser i Brasil før Uruguay var neste stopp, og endelig landet reisefølge i Argentina.
Overflyvningen startet den 22. januar 1926 og man var fremme i Buenos Aires 10. februar samme år. I effektiv flyvning var de i lufta i hele 60 timer.
I Buenos Aires ventet folket i dagevis på at flyet skulle landet, og det endelig kom, så ville ikke jubelen fra folkemassene noe ende ta. Et historisk øyeblikk, som kongen av Spania uttrykte.Besetningen besto av seks personer; to navigatører, en maskinist/motor mann, styrmann, kaptein og en fotograf.
Hovedansvaret for finansieringen av denne farefulle turen, var ingen ringere enn broren til General Franco, Ramon Franco.
Kong Alfons VIII, ektemann til Dronning Victoria av Englands grand-tante, Victoria Eugenie av Brattenberg, var også på sponsor for reisen samtidig som de var beskyttere for turen. Kong Alfons gav bort flyet som gave til Argentina etter suksessen.
Flyet ble for en lang periode benyttet som postflyet i Argentina. Etter endt jobb som postbefrakter, ble flyet fraktet tilbake Spania og restaurert for så å bli sendt tilbake til et museum i Buenos Aires. Nå rett før coronapandemien overrumplet Argentina, ble et nytt restaureringsprosjekt startet opp, grunnet manglende vedlikehold.
Flyruta så slik ut: