Etter alle solemerker får statsmininister, Pedro Sanchez og hans regjering aksept for en ny hjelpepakke til næringslivet. Den ekstraordinære pakka vil koste staten 11 milliarder euro.
Primært skal pengene gå til små og mellomstore bedrifter, samt frilansere og selvstendig næringsdrivende.
Regjeringen er i dialog med Sentralbanken for å finne den rette innretningen på hjelpepakka.
Næringslivet tar imot ekstrapengene med glede, men flere politikere stiller spørsmålet om 11 milliarder euro i støtte er tilstrekkelig. Det er de som mener at behovet er opp til 50 milliarder euro.
Det er spesielt reiseliv og servicenæringen i Spania som blør mest etter snart ett år med mer eller mindre nedstengning. Mange bransjer er i knestående og konkursraset i en rekke bransjer kan komme når som helst.
Ingen kan si noe sikkert om når pengene vil komme de næringsrivende til gode. Et av hovedproblemene i Spania er at det tar lang tid fra søknad til utbetaling.