I flere spanske byer, hovedsakelig i Catalonia, fortsetter opptøyene etter at rapperen Pablo Hasel (bilde) ble arrestert. Hasel barrikaderte seg for å slippe unna politiet, men han ble tatt dagen etter. Rapperen skal sitte ni måneder i fengsel. Hasel har blant annet gitt hyllester til terrorgruppene GRAPO og ETA.
Reaksjonene er altså steke og det er begått skadeverk for titusener av euro. Søppelkasser er knut og ødelagt i brann. Det samme er utemøbler i Barcelona og flere andre byer. En rekke butikker er blitt plyndret for varer, etter at vinduene er knust.
Over 150 personer er arrester og et lignende antall personer skal være skadet. 75 politifolk er blant de skadde.
Statsminister Pedro Sanchez har fordømt voldsomhetene og fastslått at handlingene er uakseptable i et demokrati. Samtidig er situasjonen utfordrende for statsministeren siden han i parlamentet trenger støtte fra Unidas Podemos – et parti som støter urolighetene i Catalonia.