Fra urbanisasjonen Capanes del Golf, der hendelsen fant sted.
Som alt annet har det sett ut som om mafiaoppgjørene på Costa del Sol mellom rivaliserende bander har tatt en coronapause for en tid, men mandag kveld ble freden brutalt avbrutt av et bestialsk attentat i en ettertraktet urbanisasjon ved golfbanen El Higueral I Benahavis, nabokommunen til Marbella.
En mann av marokkansk opprinnelse med fransk nasjonalitet var på vei inn i urbanisasjonen til sitt hjem i sin Bentley da han ble overasket av en eller flere menn bevepnet med et automatvåpen av typen AK-47, også kjent som Kalashnikov.
Mannen ble truffet av over 20 skudd fra automatriflen, og for å være sikker på at udåden var fullendt ble det avfyrt flere skudd med håndvåpen på kloss hold mot offeret. Hendelsen fant sted ca kl. 21.00, mandag kveld, i urbanisasjonen Capanes del Golf ved den populære golfbanen El Higueral i nærheten av Los Arqueros i Benahavis kommune på Costa del Sol.
Offeret var 37 år gammel og leide et leilighet i denne urbanisasjonen sammen med sin partner. Offeret, som døde på stedet, hadde flere skuddskader i nakke og på hender, noe som tyder på at han har prøvd å beskytte seg selv mot kuleregnet som traff han.
Politiet mistenker at hendelsen går inn i rekken av såkalte “oppgjør” mellom de rivalisernede mafiabandene som har sitt sete på Solkysten.
Skuddsalvene runget over hele området og førte til en storm av telefoner til politiet. Guardia Civil kom først til stedet men klarte ikke å åpne dørene på kjøretøyet, en Bentley, da bilen var låst fra innsiden. Andre nødtjenester kom raskt til og fikk åpnet bilen og startet livreddende øvelser på offeret, men mannen var allerede død.
Liket ble fraktet til Malaga for obduksjon, men man måtte avvente undersøkelser for en covid-test da man mistenker at viruset kan overleve på en kropp i noen timer selv etter at døden har inntruffet.
Resultatet fra obduksjonen foreligger foreløpig ikke.
Det mistenkes at offeret har vært innblandet i narkotika-trafikk, men forbindelsene og identiteten holdes foreløpig hemmelig fra etterforskningsteamet.
Kjøretøyet som attentatsmennene brukte ble noe senere funnet utbrent og dumpet ved et elveløp i Estepona, automatriflen som ble brukt ble funnet inne i bilen.