Det skal ikke lenger være fritt fram for husokkupanter i Spania. Det siste året har antall husokkupasjoner steget med hele 40,9 prosent og nå tar statsadvokaten endelig affære.
Statsadvokat Dolores Delgado har kunngjort at hun vil utstede en ny instruks og at dert skal tette hull i den nåværende lovgivningen, som nærmest gir hvem som helst fritt leide til å ta seg inn i et tomt hus eller tom leilighet. Eieren har store vanskeligheter med å få tilbake eiendommen på bakgrunn av den helt spesielle spanske lovgivningen.
Spanske, og utenlandske medier, har de siste månedene fokusert ekstra på husokkupantene og ikke minst på de som har blitt rammet. Det har gitt økt trykk på myndighetene til å ta tak i denne problemstillingen. Mange utlendinger sier, at de vegrer seg for å kjøpe ferieeiendom i Spania i frykt for å komme i klærne på husokkupanter.
Enkelte skandinaver har fått sine ferieboliger invadert av husokkupanter med påfølgende utfordringer.









