Alle land i Europa sliter med å få kontroll over coronaviruset. De fleste rapporterer om økning i smittetallene. Det samme skjer i Spania, som nå har 100 smittede per 100 000 innbyggere.
Torsdag la spanske myndigheter frem nye og oppdaterte smittetall for COVID-19. 2 935 personer er nysmittet i Spania. Det er det høyeste tallet siden slutten av april.
Madrid ligger dårligst an med en økning på 842 nye smittetilfeller. Deretter kommer Baskerland og Aragon med henholdsvis 545 og 418.
Totalt er det registrert 337 334 smittede personer i Spania. For øyeblikket er 953 innlagt på sykehus, mens 71 av disse ligger på intensivavdelingene. Majoriteten av de nysmittede har milde eller ingen spesifikke symptomer.
De siste sju dagene har 70 personer mistet livet på grunn av coronaviruset.
Mens Catalonia og Aragon begynner å få en viss kontroll over smittespredningen, så øker det i Valencia-regionen. I Murcia er det registrert 125 nye smittetilfeller de siste dagene. 40 av dem i Lorca og 13 i Cartagena.
Spanske myndigheter påpeker at fortsatt gjøres tiltak på regionalt nivå. Det er uaktuelt å stenge ned landet igjen, selv om corona-smitten øker. Spanske skoler vil åpne som normalt i begynnelsen av september.









