Utdanningsdirektoratet vurderer tilsyn, det vil si kontroll, av Den norske skolen Costa Blanca (DnsCB). Bakgrunnen er bråk og uenighet knyttet til blant annet oppsigelse av lærere i coronaperioden.
-Det er for tidlig å si nå om vi vil foreta tilsyn ved skolen i Spania. Vi har notert oss alle opplysningene i saken fra de ansatte, skolen og media. Vi kommer tilbake til saken, senere opplyser fungerende avdelingsleder, Martin Sverre Tvedt til SPANIA I DAG.
Fikk delvis innsyn
Utdanningsdirektoratet ba 9. juni DnsCB sende inn opplysninger ifølge friskoleloven etter § 7-2. Frist for innlevering av opplysninger ble satt til 15. juni. Skolen overholdt fristen, og har levert omfattende og meget grundig dokumentasjon.
SPANIA I DAG har bedt Utdanningsdirektoratet om fullt innsyn i saken, men har fått avslag. Avisa har imidlertid fått delvis innsyn i dokumentene fra skolen og direktoratet.
Coronapandemien
Brevet fra Utdanningsdirektoratet er stilet til skolens styre, som blir bedt om å redegjøre for hvordan styret følger opp at elevenes rett til trygt og godt skolemiljø blir ivaretatt av skolen., etter opplæringslovens kapittel 9A, jfr. friskoleloven § 2-4 andre ledd. I tillegg blir styret bedt å forklare hvordan de sørger for at elevene får opplæring av kvalifisert personell, jfr. Friskoleloven §4-2, jfr. Opplæringsloven §§ 10-1 og 10-2. Til slutt skal styret informere om hvordan man sørger for at elevene får den opplæringen og vurderingen de har krav på, jfr. friskoleloven 2-3.
Skolens styre gir først et bakteppe på hvordan coronapandemien ble håndtert og det påpekes blant annet at alle ansatte på skolen har spanske arbeidskontrakter. Her er noen av svarene fra skolen til Utdanningsdirektoratet:
Rapport på hvert styremøte
På hvert styremøte rapporteres det om det psykososiale miljøet på skolen. Det er kontrollutvalget, som består av viserektor, elevrepresentanter, representanter fra FAU, sosialpedagogisk rådgiver og verneombud, som gjør dette.
Det ble utarbeidet ukentlige rapporter fra lærerne til ledelsen og det har vært tett dialog med elevene per e-pst under coronatiden. Foresatte har også fått jevnlig informasjon.
Det er, ifølge styret, satt inn kvalifisert personell for de lærerne som fikk avsluttet sine kontrakter. Per 15. juni hadde skolen mottatt kun en klage på standpunktkarakterer.
-Har forsøkt vårt beste
Styret har vedlagt en kompetanseoversikt over skolens pedagoger, samt gitt informasjon om hvilke lærere som gikk som vikarer de åtte dagene før standpunktkarakter skulle settes.
Etter nedstengningen av skolen er den midlertidige forskriften «Midlertidig regelverk for grunnopplæringen om COVID-19» fulgt.
-Vi har forsøkt vårt beste med å gi våre elever fullstendig opplæring, skriver styret videre, som også har sendt med en svært detaljer oversikt over både faglig og sosiale utfordringer med løsninger.
Fakta om tilsyn
Utdanningsdirektoratet fører tilsyn med godkjente private skoler over hele landet og i utlandet. Å føre tilsyn innebærer i hovedsak å kontrollere at skolene følger fastsatte lover og forskrifter og retter eventuelle feil. Hvis skolene ikke viser vilje til å rette opp ulovlig praksis, kan vi bruke strengere reaksjoner som å kreve tilbakebetalt tilskudd, tilbakeholde fremtidig tilskudd eller trekke tilbake godkjenningen.
Her kan du også lese mer om hva som ligger i et tilsyn:
https://www.udir.no/regelverk-og-tilsyn/tilsyn/









