Såkalt borgerlønn, som er en form for garantilønn fra staten, innføres i Spania fra 1. juni. Man kan søke om slik lønn fra 15. juni, men det gjelder altså med tilbakevirkende kraft fra 1. juni.
Ca. 850 000 familier, eller 1,6 millioner personer, regner staten med vil kunne nyttiggjøre seg ordningen.
Dette vil belaste den spanske statskassen med tre milliarder euro. Borgerlønn har vært på trappene en stund, men har blitt forsert i forbindelse med coronapandemien. Ordningen heter for øvrig «ingreso minimo vital» eller «minimum vital inntekt».
I løpet av et år kan man motta maksimalt 12 184 euro. Minstesatsen er 5 538. Ellers er det ingen fast sum som utbetales, for man får utbetalt forskjellen mellom det mottakeren har av inntekter i form av lønn og annen støtte, og en fastsatt minstesats for livsopphold.
Det er mulig å eie bolig, men ikke annet for å kunne motta garantilønnen.
Hovedformålet med den nye ordningen er å løfte flere i Spania ut av fattigdommen. 12,4 prosent av landets befolkning lever i ekstrem fattigdom. EU-gjennomsnittet ligger på 6,9 prosent.
Husk: Du kan støtte SPANIA I DAGs redaksjonelle virksomhet, i disse utfordrende coronatider, ved å benytte VIPPS: 603769
Takk!









